Švarcsystém je větší risk než kdy předtím. Jaké jsou změny v jeho úpravě v roce 2024?

22.01.2024

Kontrola inspekce práce či finanční správy a objevení švarcsystému je dlouhodobým strašákem mnoha firem. Doteď firmám hrozila "jen" pokuta v milionech korun. Od 1. ledna 2024 však došlo k několika změnám, které vystavují společnosti do ještě většího rizika. Co se tedy změnilo?

Změna posuzování švarcsystému

Naše legislativa nikdy nezakotvila konkrétní seznam všech kritérií, podle kterých kontroly posuzují nelegální práci na IČO, tedy švarcsystém. Primárně se vychází ze znaků závislé práce, tj. práce ve vztahu nadřízenosti a podřízenosti, jménem zaměstnavatele, podle jeho pokynů a osobně vykonávaná zaměstnancem.

Nad tento rámec můžeme ze soudních rozhodnutí dovodit další kritéria, zejména jde o:

  • Osobní či hospodářská závislost na zaměstnavateli (typicky zaměstnanecké benefity, možnost odmítnout práci nebo povinnost účastnit se školení);

  • Místo a doba výkonu práce (IČař jezdí každý den do kanceláře zaměstnavatele na pevnou pracovní dobu);

  • Zda a jak se eviduje plnění dohodnutých činností;

  • Kdo má ve vztahu k vykonávané činnosti know-how;

  • Začlenění do organizační struktury.

Co se tedy změnilo?

Dle rozhodovací praxe soudů typickým znakem švarcsystému je taky dlouhodobost a soustavnost výkonu práce. To se snaží již účinná novela zákona o zaměstnanosti zvrátit, protože se tento znak inspekci práce nelehko prokazuje. Podle novely tak nyní pro posouzení švarcsystému není podstatná délka výkonu této práce.

Lze očekávat, že inspektoráty práce budou při posuzování nelegální práce přísnější s ohledem na nové znění zákona. Z tohoto důvodu by tak bylo na místě zvážit nastavení pro své zaměstnance a případná rizika. Těmto rizikům se bude pravděpodobně chtít vyvarovat i potenciální investor.

Zpřísněné trestání

Sankcím za švarcsystém se chce samozřejmě každý zaměstnavatel vyhnout. Dosud hrozila jistě značně nepříjemná pokuta až do výše 10 milionů Kč. Od Nového roku však bude možné jako sankci uložit zákaz činnosti až na 2 roky. To by pro firmu znamenalo lidově řečeno nutnost "zavřít krám". Společnost by nemohla vykonávat činnost v předmětu svého podnikání po řadu měsíců, což pro ni může být zcela likvidační.

Není zatím jisté, jak často bude tato sankce využívána. Vzhledem k tomu, že jde pro právnickou osobu o závažný trest, běžnou praxí se zákaz činnosti za švarcsystém zřejmě nestane. Je však mít tuto hrozbu na paměti a zvládnout správně připravit zaměstnanecké nebo dodavatelské smlouvy pro svůj tým.


Nebojte se mít vlastního právníka. Napište nám svůj dotaz nebo si rovnou zarezervujte konzultaci skrze naše Calendly. Co nejdříve se vám ozveme a vše vám pomůžeme vyřešit. 


Kryptoměny se v posledních letech dostaly do záře reflektorů. Mluví se o nich všude. Jejich rychlý vývoj v kontrastu s pomalou legislativou přináší mnoho právních otázek. Jednou z nich je, zda je možné splatit základní kapitál obchodní společnosti v kryptoměnách. K této otázce se nedávno vyjádřil i švédský správní soud. Jaké bylo jeho stanovisko a...

Změny týkající se dohod, které platí již od října 2023 jsme si již shrnuli v předchozím článku. Na co se musíme připravit v další vlně nabývající platnosti od ledna 2024? Nejvíce palčivé téma je právo na dovolenou, dále příplatky za práci ve svátcích, v noci nebo o víkendech... Pojďme se na to podívat.